Tradycja choinki bozonarodzeniowej

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka oraz indywidualnego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i dlaczego jest naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które prowadzą o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Lecz w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie łącząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na wszelki świat. Można więc powiedzieć, że aktualnie nie chociaż w Polsce, ale jeszcze również nowych krajach Europy natomiast w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można stwierdzić sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które korzystały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do określenia, jednakże w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo kiedy ludzie, doświadczała nowości w dziedzinie trendów interesujących jej przystrajania. Jednak nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w spraw choinki przez Luthera, system ten szczególnie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej a korzystajmy możliwość, że nieprędko przeminie.